Asia-Europe Meeting (ASEM) 10, Mediolan 2014

Najważniejszymi tematami szczytu ASEM (Asia-Europe Meeting), który odbywa się w dniach 16 i 17 października 2014 roku we włoskim Mediolanie są gospodarka i finanse oraz partnerstwo Europy i Azji w zagadnieniach globalnych.

W szczycie ASEM, który nosi tytuł „Odpowiedzialność i partnerstwo na rzecz zrównoważonego wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa” ma uczestniczyć ponad pięćdziesięciu szefów państw i rządów oraz szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

ASEM jest nieformalnym sposobem dialogu i współpracy między Europą a Azją Wschodnią i Południowo-Wschodnią. Organizowany od 1996 roku, co dwa lata szczyt ASEM ma przyczynić się do umocnienia stosunków i wzajemnego zrozumienia między tymi regionami.

Celem ASEM jest rozwijanie współpracy w trzech płaszczyznach: politycznej (walka z terroryzmem, migracje, prawa człowieka, walka ze zmianami klimatycznymi), ekonomicznej (znoszenie barier w handlu i inwestycjach) oraz kulturalno-naukowej i społecznej. ASEM został utworzony, jako element wspierający istniejące kontakty europejsko-azjatyckie.

Premier Kopacz – jak informuje Centrum Informacyjne Rządu – obok spotkań z partnerami azjatyckimi, będzie w Mediolanie prowadziła konsultacje z partnerami europejskimi przed najbliższym posiedzeniem Rady Europejskiej, poświęconym m.in. pakietowi klimatycznemu.