Europejskie zawody łazików marsjańskich od 2014 roku w Polsce

Od 2014 roku europejska edycja zawodów łazików marsjańskich – European Rover Challenge będzie organizowana w Polsce. Pierwszy konkurs odbędzie się 5-7 września 2014 r. w Podzamczu niedaleko zamku w Chęcinach w województwie świętokrzyskim. Zachęcamy do udziałów.

W zawodach wezmą udział łaziki marsjańskie zbudowane przez studentów z całej Europy. Zorganizowane zostaną cztery konkurencje symulujące eksplorację Marsa i łaziki zmierzą się z: pobraniem próbek z podłoża i znalezieniem w nich życia, nawigowaniem wyłącznie za pomocą systemu GPS oraz z obsługą i naprawą urządzeń. Wszystkie zadania będą musiały być wykonywane zdalnie, bez kontaktu wzrokowego z robotami. Organizatorem European Rover Challenge jest Mars Society Polska.

Polscy studenci od kilku lat bardzo mocno angażują się w zawody robotów kosmicznych i osiągają bardzo dobre wyniki. W ubiegłorocznych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge zorganizowanych w USA, zespoły studenckie z Polski zajęły dwa pierwsze miejsca. Pierwszą pozycję zdobył zespół z Politechniki Białostockiej, który zbudował zwycięskiego robota Hyperiona. Drugą nagrodę otrzymał zespół z Politechniki Wrocławskiej, który zbudował łazika Scorpio 3.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki