Wirtualne spotkanie na szczycie Xi Jinpinga i Joe Bidena. Cel: zapobiec wojnie

Pierwsze wirtualne spotkanie przewodniczącego Chin Xi Jinpinga i prezydenta USA Joe Bidena odbyło się 16 listopada. Mamy odpowiedzialność, by nasza rywalizacja nie przerodziła się w konflikt.”

Podczas spotkania Xi Jinping powiedział, że zdrowe i stabilne relacje Chiny-USA są potrzebne do promowania rozwoju Chin i USA oraz utrzymania pokojowego i stabilnego środowiska międzynarodowego, w tym do skutecznej odpowiedzi na globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatu i epidemia COVID-19. Chiny i Stany Zjednoczone powinny szanować się nawzajem, żyć razem w pokoju i współpracować na rzecz osiągania wspólnych korzyści. Jest to konieczne dla dobra obu narodów i jest oczekiwane przez społeczność międzynarodową.

Z kolei Joe Biden powiedział, że relacje na linii USA-Chiny są najważniejszymi stosunkami dwustronnymi na świecie. Stany Zjednoczone nie dążą do zmiany systemu w Chinach, nie starają się przeciwstawić Chinom poprzez wzmacnianie sojuszy i nie mają zamiaru angażować się w konflikt z Chinami.

Wirtualne spotkanie Xi i Bidena miało sprawić, by nie doszło, przynajmniej w najbliższym czasie, do zbrojnej chińsko-amerykańskiej konfrontacji. Jest oczywiste, że ani Chiny, ani USA, nie chcą wojny. Celem szczytu była przede wszystkim stabilizacja wzajemnych stosunków.